Skip to main content

Wyciszanie pomieszczenia

Czemu ma to służyć?

Robi się to głównie po to, żeby zniwelować pogłos i nie brzmieć jakby się nagrywało w łazience lub w dużym opustoszałym pokoju, gdzie echo niesie się kilometrami. Wytłumienie polepsza też jakość nagrywania oraz niweluje szumy z otoczenia, które zbierają mikrofony.

Jak wyciszać?

Jest wiele sposobów na wyciszenie miejsca, w którym nagrywacie. Od zwykłego narzucenia koca lub kołdry na siebie i swój mikrofon po oklejenie ścian pokoju gąbką akustyczną. Najlepiej jest samemu poszukać różnych sposobów w internecie, poeksperymentować i sprawdzić, co mieści się w Twoim budżecie (i pokoju) oraz co działa najlepiej w Twoim przypadku, bo każdy z nas mieszka inaczej.

Przykładowe poradniki

Na pytania odpowiadali członkowie NanoKarrin – Pawlik i konji.

  1. P: Czy musi być jakaś tkanina? Nie lepiej załatwić folie, deski lub założyć pełnowymiarową płytę pilśniową?

    O: Musi być jakiś materiał, aby gąbka, która znajduje się w środku wchłaniała pogłosy. Jeśli zastąpisz tkaninę folią lub deskami, to dźwięk będzie się odbijał i nie będzie wystarczającego efektu. Natomiast płyta pilśniowa jest teoretycznie dźwiękochłonna, więc mógłbyś ją założyć na stronę zewnętrzną . Jednak lepiej nie ryzykować niepotrzebnej pracy, skoro można zrobić łatwiej i taniej na materiale, więc nie jest to zalecane. Co do materiału to przynajmniej strona wewnętrzna (od strony mikrofonu) paneli z włóknem musi być z materiału, który przepuszcza dźwięk. Dźwięk musi „wejść” do panelu, żeby zostać „pochłoniętym” przez włókna. Im materiał będzie gęściej tkany, tym mniej przepuści. Ponoć gęsto tkane przepuszczają tylko niższe częstotliwości, a wysokie odbijają.

  2. P: Nie mogę znaleźć dość dużego materiału na mój projekt. Myślałem o prześcieradle, ceracie lub plandece, bo prawdopodobnie byłyby w interesującym mnie rozmiarze, ale nie wiem czy to odpowiedni materiał. Czy gdyby płyta pilśniowa miała otwory jak w serze szwajcarskim, to robiłoby jakąś różnicę?

    O: Możesz wypróbować swoje prześcieradła i zobaczyć jak Ci pasuje. Cerata i plandeka się nie nadają. Płyta pilśniowa z otworami też nie nadaje się na stronie wewnętrznej. Wystarczająco duży materiał znajdziesz w Castoramie w dziale z tkaninami sprzedawany na metry o szerokości przeważnie 1,5m. Pamiętaj, żeby materiał był wystarczająco gęsty bo inaczej będzie przepuszczał wełnę i będzie bieda ze zdrowiem.

    Przeczytaj też: Akustyka – Budowa paneli akustycznych

    Nie jestem też pewien, czy owijanie folią wełny w tych poradnikach to dobry pomysł ze względów akustycznych. Pylenie wełny wolałbym zniwelować gęstym materiałem na obiciu.