Rekrutacja na dźwiękowca

tip

Ostatnia zmiana: 24 kwietnia 2020 r.

Osoby decyzyjne

Obecnie rekrutację sprawdzają nouwak (DiscordID: nouwak#6351), oraz konji (DiscordID: konji#3788). To oni podejmują decyzję o nadaniu rangi.

Jeśli przed podejściem do rekrutacji masz jakieś pytania odnośnie do udźwiękowienia bądź nie masz pomysłu na scenkę, a nie jest to uwzględnione ani tutaj, ani w Szkółce NanoKarrin, napisz do któregoś z opiekunów na Discordzie.

Kim jest dźwiękowiec?

Dźwiękowiec to osoba, która odtwarza ścieżkę dźwiękową filmu (odgłosy i muzykę), montuje nagrane dialogi i eksportuje gotowe wideo.

Co należy zrobić?

Musisz zrealizować wybraną przez Ciebie scenkę, która zaprezentuje Twoje umiejętności.

Co to znaczy zrealizować? W gruncie rzeczy chodzi o odtworzenie warstwy audio tak, aby jak najbardziej przypominała oryginalną oraz w jak najlepszym stopniu była miła w odsłuchu dla widza.

Składa się na to:

  • pozyskanie i podłożenie soundtracków (staramy się wykorzystywać oryginalne soundtracki, lecz w przypadku ich braku dobieramy na wyczucie odpowiednie utwory)

  • pozyskanie, odtworzenie i podłożenie wszelakich efektów dźwiękowych oraz ambientów (można je nagrać samemu, lecz większość da się pozyskać z takich stron jak https://freesound.org/)

  • przygotowanie, podłożenie oraz obróbka nagrań od aktorów (w tym m.in. odszumianie, poprawianie timingu-kłap oraz nakładanie efektów)

  • finalny miks (wyrównanie poziomów głośności, poszukiwanie przesterów itp.)

  • wyrenderowanie całości jako filmu, z obrazem i dźwiękiem dobrej jakości

Po co to robię?

Wszystkie te elementy są potrzebne, by w pełni ocenić Twoje umiejętności, bo dokładnie tymi rzeczami zajmuje się dźwiękowiec w projektach NK. W szczególności scenka musi zawierać także dialogi. W razie czego możesz zagrać wszystkie postacie samodzielnie albo poprosić o pomoc aktorów na Discordzie - zawsze znajdą się tam pomocni ludzie. Scenka rekrutacyjna może być dowolnej długości, pamiętaj jednak, że musi być dostatecznie długa, by być reprezentatywną, ale jeśli będzie za długa, będzie Ci ją trudniej zrobić.

Wrzuć scenkę w możliwe najlepszej jakości na jakiś ogólnodostępny serwis streamingowy, załóż temat w tym dziale i tam wklej link do scenki (wzór załaduje się automatycznie). Następnie czekaj na odpowiedź kogoś odpowiedzialnego za rekrutację.

Wynik rekrutacji pojawi się w formie postu w założonym przez Ciebie wątku. Jeśli nie odpiszemy po dwóch tygodniach, przypomnij się na Discordzie. Też jesteśmy ludźmi, mamy mnóstwo spraw na głowie, możemy po prostu zapomnieć.

Jaki może być wynik rekrutacji?

Pozytywny

Otrzymujesz jedną z dwóch poniższych rang:

Młodszy dźwiękowiec

Ranga standardowo przydzielana rekrutom, którzy jeszcze potrzebują lekkiej asekuracji przy projektach. Ścieżki Młodszego Dźwiękowca muszą przed wydaniem zostać zatwierdzone przez dowolnego Dźwiękowca NK.

Dźwiękowiec

Ranga przydzielana rekrutom, którzy wykazali duże umiejętności w tworzeniu warstwy dźwiękowej, a także Młodszym Dźwiękowcom, którzy już jako członkowie NK podnieśli swoje kompetencje. Ścieżki Dźwiękowca nie muszą być sprawdzane przez innego Dźwiękowca, choć jest to zalecana praktyka.

Negatywny

Nie otrzymujesz rangi. Musisz jeszcze popracować nad warsztatem. Kolejną próbę możesz podjęć najwcześniej za miesiąc od momentu rozpatrzenia rekrutacji.